Ukrajina v 99 fotografiách

Alexander Čekmeňov: Príbehy zakliate v čase (Ukrajina 1993-2016)

© Fabian Weiss
© Fabian Weiss

Alexander Čekmeňov (1969, Luhansk)
www.alexanderchekmenev.com

Samostatné zahraničné výstavy:
➣ Centrum Kultury Zamek, Poznań, Poľsko (2001)
➣ Galerie Clara Maria Sels, Düsseldorf, Nemecko (2012)
➣ Galéria mesta Bratislava, Slovensko (2015)
➣ Blue Sky Gallery, Portland, USA (2016)

Knižne realizované projekty:
➣ Чорно-біла фотографія. 124 s. Артбук. Kyjev, 2008
➣ Donbass. 112 s. Kehrer Verlag, Heidelberg, 2011
➣ Passport. 156 s. Dewi Lewis Publishing, 2017

Ako sedemročný som čítal knihu Bitka na Neve a pozeral som si obrázky, znázorňujúce boje rytierov. Vtedy som si pomyslel, že nikto z nich neostal nažive. Prišlo mi to ľúto: ľudia umierajú a nič po nich neostáva. V deviatich rokoch som vzal do rúk fotoaparát, aby tie obrazy, výjavy a udalosti zostali a nezanikli. Motívom, ktorý ma naštartoval, bola snaha uchovať v obrazovej pamäti to, čo navždy pominie.

Z rozhovoru s Alexandrom Čekmeňovom v knihe J. Mravca Interview s fotografiou. Sedem № 3, Bratislava 2016

Čekmeňovove fotografie neukazujú krásnych a slávnych ľudí, skvosty architektúry či úchvatné prírodné scenérie. Naopak, zachytávajú to, čo si nevšimneme, lebo ide o každodenné drobnosti alebo si nechceme všímať, lebo je to nepekné, nepríjemné a niekedy aj desivé. Hrdinami je fotografií sú starci na prahu smrti, bezdomovci, vetešníci z bazárov, baníci, ktorí žijú a pracujú v neľudských podmienkach, zberači kľukvy, ktorí ilegálne prekračujú štátnu hranicu, mladí chlapci zmrzačení vojnou… Jeho fotografie však zďaleka nie sú iba dokumentárnymi momentkami. Kým v ohnisku Čekmeňovovho objektívu je človek v najťažších životných situáciách, v ohnisku jeho záujmu je otázka ľudského šťastia.

Tisíce záberov, ktoré fotograf za štvrťstoročie urobil, sa môžu líšiť námetom, farebnou škálou či náladou, ale majú jedno spoločné: ak prekonáte počiatočné nutkanie odvrátiť zrak a začnete skúmať Čekmeňovove portrétové kompozície podrobnejšie, okrem svedectiev o krutosti života v nich nájdete skryté aj stopy obyčajného ľudského šťastia a zrazu sa mimovoľne začnete pýtať, čo bolo príčinou tej krutosti, čím si ju títo ľudia zaslúžili a nakoľko bola nevyhnutná.

Čekmeňovove série fotografií sú výpoveďou očitého svedka, ktorý s nemilosrdnou precíznosťou rozpráva o tom, čo prežila Ukrajina, jej obyvatelia i on sám. Prvá z nich vznikla až po rozpade Sovietskeho zväzu, preto z čisto chronologického hľadiska môže hovoriť len o Ukrajine postsovietskej. Formálnym aktom rozpustenia komunistického impéria však zanikli iba inštitúcie s ním spojené, mnohé iné veci nevyhnutne pretrvali: spôsob života a myslenia ľudí, ich zvyklosti, obrazy na stenách v ich príbytkoch, hrdinovia, ktorých im od mladosti predkladali za vzor, alebo hoci aj taká drobnosť ako tajné miesta, kde rastú najšťavnatejšie bobule kľukvy – toho všetkého sa zánik sovietskeho impéria dotkol iba málo, ak vôbec. A práve zmeny takýchto drobností, či naopak, ich rezistenciu voči zmenám, ukazuje Čekmeňovova optika s presvedčivou dôslednosťou. A v jeho podaní nadobúdajú tieto „drobnosti“ ukrajinského života priam epické rozmery.

Jeho série sú ako kamienky v mozaike autorovho poznania osudov vlastného národa. V pointe každej z nich prebleskuje dedičstvo minulosti, a tiež otázka, ako by to obyčajné ľudské šťastie, ktoré u jeho hrdinov tušíme, mohlo vyzerať, keby toto dedičstvo nebolo také ťaživé. Ak sa pozrieme na Čekmeňovovu tvorbu za uplynulé štvrťstoročie ako na celom, zistíme, že jeho objektív je stále rovnako nemilosrdne obnažujúci, ibaže jeho objekty sa v čomsi podstatnom zmenili: kým dôchodcovia z fotografickej série z roku 1994 nemajú pred sebou nič, len smrť, príbehy chlapcov doživotne zmrzačených na Donbase v roku 2014 paradoxne dávajú tušiť životaschopnosť, vieru vo vlastné sily a nádej.

E 07 Torez, Donetsk region, 2001
Q- Cranberry 2003 2

Rozsiahly výber z autorových projektov na Slovensku

➣ Ľudia (1993-2016)
➣ Pas (1994-1995)
➣ Ľudia ulice (1994-1999)
➣ Donbas (1994-2015)
➣ Zberači kľukvy (2003-2004)
➣ Blšák (2003-2013)
➣ Euromajdan (2014)
➣ Vojna na Donbase (2014-2016)
➣ Vojnová skaza (2014-2016)

Výstavu Príbehy zakliate v čase (Ukrajina 1993 – 2016) realizujeme s našimi partnermi v desiatich mestách na Slovensku

ZOS SE

Záhorské osvetové stredisko, Senica www.osveta-senica.sk

od 10.  do 25. mája

Rotunda Wine Bar & Caffe v Leviciach
www.rotundalevice.sk

od 20. mája do 18. júna

 

Michalovce kniznica2

Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického, Michalovce
www.zkgz.sk

od 22. mája do 10. júna

Piešťany msk_new (1)

Piešťanské informačné centrum
www.pic-piestany.sk

od 1. do 15. júna

Untitled-3

Podduklianske osvetové stredisko, Svidník www.osveta.sk

od 15. do 30. júna

Untitled-3

Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok www.sng.sk

od 22. júna do 17. júla

 

Diera do sveta, Liptovský Mikuláš
www.dieradosveta.sk

od 23. júna do 5. júla

Oravská knižnica Antona Habovštiaka, Dolný Kubín
www.oravskakniznica.sk

od 1. do 15. júla

Untitled-1

Galéria Michalský dvor, Bratislava
www.gallery.sk

od 7. do 21. júla

 

Pezinské kultúrne centrum

Pezinské kultúrne centrum www.kcpezinok.sk

od 8. do 30. júla

Fotografie tlačíme s láskavou podporou firmy