O nás

Čo si myslíme, čo chceme a kto sme

Na slovenskom internete patrí k najvyhľadávanejším kľúčovým slovám spojeným s Ukrajinou už dva roky „vojna“. Žalostne zjednodušený obraz o našich susedoch dokresľujú tvorcovia verejnej mienky, ktorí hovoria o „extrémistoch“, „geopolitickom zápase“ a „totálne rozbitej krajine“. V tomto obraze sa celkom stráca fakt, že desiatky miliónov ľudí priamo za našimi hranicami sa jednoducho zbavujú ťaživého dedičstva sovietskej minulosti so všetkým, čo k nemu patrí.

Myslíme si, že o zlyhaniach a úspechoch našich susedov v úsilí o modernizáciu a demokratizáciu by sme sa mali dozvedať viac a priamo od nich samých. Sme presvedčení, že im môžeme porozumieť lepšie ako mnohí iní, a nielen preto, že sú to naši bezprostrední susedia a hovoríme blízkymi jazykmi. Aj preto, lebo príbehy z našich dejín sa niekedy až zarážajúco podobajú ich príbehom. Myslíme si, že ak sa na Ukrajinu v pohybe dokážeme pozrieť cez našu vlastnú historickú pamäť, budeme môcť cez vlastnú skúsenosť zhodnotiť aj váhu „geopolitickej reality“. Preto chceme ukázať Ukrajinu z prvej ruky a povedať o živote jej obyvateľov viac, ako sa zmestí do večerných správ.

Ľubor Matejko

Ľubor Matejko

koordinátor projektu Ukrajina v pohybe

lubor@ukrajinavpohybe.sk
nina-cingerova

Nina Cingerová

Ukrajina dva roky po Majdane

nina@ukrajinavpohybe.sk
sasai

Dávid Sasai

PR a sociálne siete
22 rozhovorov o Ukrajine

david@ukrajinavpohybe.sk
Danslav Slavenskoj

Danslav Slavenskoj

Logistika, technické zabezpečenie, PR

danslav@ukrajinavpohybe.sk
Tatiana Babejová

Tatiana Babejová

ubytovanie a doprava
Ukrajina v 99 fotografiách
koordinátorka pre Svidník

tatiana@ukrajinavpohybe.sk
kallay

Andrej Kállay

logistika a technické zabezpečenie
Knižné a literárne fórum

andrej@ukrajinavpohybe.sk
ivana-1

Ivana Zemanová

komunikácia s partnermi
Dni ukrajinského filmu
koordinátorka pre Bratislavu

ivana@ukrajinavpohybe.sk
Lucia Šumská

Lucia Šumská

Dni ukrajinského filmu
koordinátorka pre Dolný Kubín

lucia@ukrajinavpohybe.sk
Katarína Hrčková

Katarína Hrčková

Ukrajina v 99 fotografiách
koordinátorka pre Zvolen

katarina@ukrajinavpohybe.sk
zavodska

Patrícia Závodská

22 rozhovorov o Ukrajine
Koordinátorka pre Bratislavu

patricia@ukrajinavpohybe.sk
Simona Pavlíková

Simona Pavlíková

22 rozhovorov o Ukrajine
Knižné a literárne fórum

simona@ukrajinavpohybe.sk
capik

Martin Capík

22 rozhovorov o Ukrajine
koordinátor pre Michalovce

martin@ukrajinavpohybe.sk
Michal Mikuláš

Michal Mikuláš

22 rozhovorov o Ukrajine
koordinátor pre Liptovský Mikuláš

michal@ukrajinavpohybe.sk
11051408_10204194465481731_1344072412_n-2

Lenka Švaralová

Ukrajina 2 roky po Majdane
knižné a literárne fórum
koordinátorka pre Levice

lenka@ukrajinavpohybe.sk